top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

Afet Durumunda Nasıl Destek Olabiliriz?

Updated: Mar 10, 2021Afetler, elimizden bir şey gelmediği için kendimizi çaresiz hissettiğimiz, sosyal medya paylaşımlarımızın yetersiz kaldığını düşündüğümüz zamanlar çoğumuz için.

Ne yapabilirim?”, “acaba malzeme desteğine hala ihtiyaç var mı?”, “gönderdiğim tulumlar, çadırlar yerine ulaşacak mı?” diye kendimize  sorduğumuz zamanlar. İnanın, hepimiz sahaya destek verebilir, çözümünün parçası olabiliriz. Yeter ki ne zaman, ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi olalım.

Eğer saha ve/ya da arama-kurtarma, gönüllü organizasyonu deneyiminiz varsa afet bölgesine gidebilirsiniz. İlk 72 saat arama kurtarma ve enkaz en büyük öncelik.  Yine ilk 72 saat afetin büyüklüğün, etkisinin ve acil ihtiyaçların tespiti için oldukça kritik. Eğer bölgeyseniz, İhtiyaç Haritası’nın sosyal medya hesaplarını takip edip, afet haritası oluşturmak için açtığı formları doldurarak veri toplanmasına destek verebilirsiniz. . https://www.instagram.com/ihtiyacharitasiofficial/ Afet sırasında ilk aklımıza gelen malzeme göndermek oluyor. Ayni destek çok önemli ancak bölgeden gelen durum ve ihtiyaç raporlarını takip edip, güncel liste dışı malzeme göndermemeye özen göstermemiz gerekiyor. İhtiyaca yönelik olmayan malzemeler hem israfa yol açıyor hem de sahada çalışan gönüllüerin tasnif için zaman kaybetmesine neden oluyor. https://www.instagram.com/ihtiyacharitasiofficial/ İkinci el kıyafet göndermek yerine, yine sahadan gelen listeleri takip edip, o anki ihtiyaçları karşılayabilecek kıyafet ve ayakkabı desteği vermemiz önemli. Hijyen açısından da buna özen göstermemiz gerekli.
27 views

Recent Posts

See All

W20 Declaration of Support for Afghan Women and Girls

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

Opmerkingen


Opmerkingen zijn uitgezet.
Yazı: Blog2 Post
bottom of page