top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

GÜNCEL KGF DESTEKLERİ

Updated: Feb 24, 2021

KAGİDER Finansa Erişim ve Girişimcilik Strateji Grubu önderliğinde “Girişimciler için Güncel Destekler” paneli düzenlendi.


KGF 1991’den beri kefalet desteği veriyor. KGF ile ilgili güncel bilgileri sizler için derledik.


KGF ne yapar?


KGF, 1991 yılında kurulmuş olup, 14 Temmuz 1993 tarih, 93/4496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kuruluş organizasyonunu tamamlayıp ilk kefaletini 1994 yılında vererek faaliyetlerine başlamıştır. KGF, kurumsal bir kefalet kuruluşu olarak teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ve KOBİ dışı işletmelerin, “müteselsil kefil” olmak suretiyle krediye erişimlerini sağlamaktadır.


KOBİ’lere kefalet ücreti veriyoruz. 2016'dan itibaren hazine kontrol garantisiyle verilen kefaletlerin limitlerinde artış değişiklik oldu. 715 şirkete son yıllarda 399 milyara yakın kefalet desteği verildi. Şu anda dünyanın en büyük kredi garanti fonuyuz.


Nasıl başvuru yapılabilir?


KOBİ’ler bize direk başvuru yapmaz. KOBİ’ler ancak; TTGV, TÜBİTAK, KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Eximbank destek ve kredilerine yönelik kefalet talepleri için KGF şubelerine doğrudan başvurabilmektedir.


Özkaynak kapsamında verilen kefalet ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sağlanan fon kaynaklı kefalet başvuruları arasında farklılık bulunmamaktadır. KGF’nin kefaletinden yararlanmak isteyen işletmelerin, Kredi Verenlerden kullanacakları krediler için KGF’nin ortağı olan Kredi Veren’den herhangi birine başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır.


Ayrıca, KGF’ye ortak olan Bankaların hakim ortağı olduğu veya KGF’ye ayrıca ortak olan finansal kiralama ve finansman şirketlerinden temin edilecek finansman için de işletmeler bu kuruluşlardan herhangi birine başvuruda bulunulabilmektedir. Bankalar dışında KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile kefalet protokolümüz bulunmaktadır.


Kadın girişimcilere özel destekleriniz mevcut mu?


Özellikle kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapıp destek olmaya çalışıyoruz. Kadınlar taahhütlerine daha bağlı. 3000 kadın girişimciye 620 milyon kefalet ücreti verdik. Kadın girişimciler için EBRD ile bir projemiz var. Bu projede hedef 10.000 işletmeye 4 milyar TL’lik kredi vermek. Eskiden kadın girişimcinin firmanın ortağı olma şartı vardı ve limit sınırlıydı. Artık yönetim kurulunda olması yeterli ve üst limit 12 Milyon TL. Biz her anlamda kadın girişimcilerin arkasındayız bankların bu konularda daha istekli olmasını bekliyoruz bu konuda.


KGF ile ilgili daha detaylı bilgi için https://kgf.com.tr‘yi ziyaret edebilirsiniz.
63 views

Recent Posts

See All

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

Yazı: Blog2 Post
bottom of page