top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

KAGİDER Üyesi Aydan Baktır Yazdı: Kadının adı olsun, sıfatları olmasın!

Updated: Mar 24, 2021

Kadın: Ne melek, ne çiçek, ne fahişe, ne fettan, ne yollu, ne şıllık, ne kırılgan; bütün yakıştırdığınız önyargılı sıfatlardan bağımsız olsun.


Sadece adımızı ve fırsat eşitliğimizi istiyoruz.


Dünya değişiyor, düş ve düşünce dünyamızda insanlar kadını da erkeği de yüzyıllardır bu topraklarda yaşamış ve gelişmiş erkek egemen sistemin ne denli derimize dövmelendiğinin uzun süre farkına varamıyorlar.


Sınıfsal farklılıklar, mahalle baskısı ve ‘herkes memnun ki yerinden, dönen yok hiç fikrinden’ misali kimse kaybettiğini anlamadan kaybediyor. Birbirimizi, şefkati, sadakati, sevinci yitiriyoruz hakimiyet yollarında...


Geçmişe bakıyorum da; ilk reşit olduğumda ben bile üniversite seçimimi erkek arkadaşımla beraber aynı üniversitede okuyabilmek, iş seçimimi o kıskanmasın diye kendi ofisimi açarak yapmam, henüz pişmeden erken yaşta yapılan toy bir evlilik, ev, iş sarmalında kendi değerimi unutmam, ayıp olmasın diye kusurlardan bahsetmemem taa o günlerimin köpüğü olarak hafızamda. Ayrıca hala erkeklerin aklında kadınların aklının onların parasında pulunda olma ihtimali, zengin erkek fakir kız ya da tam tersi sınıflar arası çıkar ilişkilerine bakış, pencerelerin ön yargı tellerinden dışarısını at gözlükleriyle muhtemelen algılama. Dünyaya bakışın değişimi teknolojiden çok daha geride.


Eski bir reklam vardı İngilizce adı Perception Versus Reality... Yani algı ve geçekliğin karşıtlığı üzerine…


İlk olarak başlangıç noktamız şu olmalı... Önyargı arınması... Seyrettiğim dizide genç kadın yeni gelen patronu araştırır ve öğrendiğine göre bu beyefendi bir toplantıda pantolonunu indirdiği ve cinsel organını gösterdiği için bir önceki işinden kovulmuştur. Görülen yüz olarak ilk anlatımda müthiş bir aymazlık üstelik edepsizlik vardır ortada... Ancak konu daha inceden araştırılınca netleşir ve o toplantıda olan ikinci kişiye de aynı olay sorulur.


İkinci şahit olayı şöyle anlatır "aynı işi yapıyorduk ancak o erkek olduğu için benden daha çok misafir ağırlama ödeneği, daha yüksek bir maaş ve daha çok prim alıyordu. Ve bunun farkına varınca bütçe toplantısında kadınlardan yana aynı işe eşit ücret verilmemesini protesto etmek için -aramızda tek fark var- diyerek pantolonunu indirdi, işte bu... Şok edici bir gerçeklikle yaptığı eylem yüzünden işten atıldı ancak bu sorunun kaynağının da altına bir çizgi çekmeyi başardı" diye anlatınca işin rengi değişiyor.


Boyner'in son bir reklam filmi var lütfen indirmeyin... Belki önce toplum indirmeli gerçeklerin ikiyüzlülüğünü...


Her konuyu örtbas ederek üzerimizdeki karanlık perdeleri indirmenin tam da zamanı...

Aynı zamanda kadına karşı fütursuzca işlenen onca sözel ve fiziksel şiddetin yaptırımlarının inmemesi de esas...


Biz kadınlar olarak çiçek değiliz, sulanmak, budanmak, topraktan sökülmek, koparılmak istemiyoruz.


Bitki değiliz hiçbirimiz, sadece bu dünyada insan ve kadınız.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadının adı olsun, ne eski/ne yeni sevgili, ne fahişe, ne melek, ne şeytan kadın da sizden olsun. Ey güzel erkekler : siz de bir dişiden doğdunuz... Yarınınız ve doğuranınız “o kadın” unutmayın.


KAGİDER Üyesi

Aydan Baktır

76 views

Recent Posts

See All

W20 Declaration of Support for Afghan Women and Girls

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

コメント


コメント機能がオフになっています。
Yazı: Blog2 Post
bottom of page