top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

KAGİDER Üyesi Kıvılcım Kocabıyık Yazdı: 2021 Döngüsel Ekonomi Trendleri Neler Olacak20.yy’ın dâhilerinden, Buckminster Fuller’in söylediği gibi ‘ Bir şeyleri mevcut gerçeklikle savaşarak değiştiremezsiniz. Bir şeyleri değiştirmek için var olan modelleri ıskartaya çıkaracak yeni modeller inşa edin.’

Sanayi devriminden bu yana, teknolojik ilerlemenin hızlı temposu devam etti. Yaşadığımız yüzyılda, dünya ekonomisi doğrusal: Ham madde çıkarılıyor, işleniyor, üretiliyor, satılıyor ve sonunda çöplüklere atılıyor. Artık yuvamız dünyaya kılavuzluk edip , kaynaklarının sınırlarına saygı duyacak ,sakinlerinin ihtiyaçlarıyla ilgilenecek iş liderlerine ihtiyacımız var.

Günden güne bu liderlerin sayısı artıyor , döngüsellik fikri ilgi görüyor ve birçok şirket önümüzdeki birkaç on yıl içinde döngüsel hale gelmek için hedefler koyuyor.

İşte 2021'de döngüsel ekonominin ilerlemesine yardımcı olacak trendler;

Daha fazla marka yeniden kullanabilir ambalaj kullanacak

Birçok uluslarası şirket, tek kullanımlık ambalajlardan kaçınmak için ürün tasarımını yeniden düşünüyor. Nestle, marketlerde kahve ve evcil hayvan maması için yeniden doldurma istasyonlarını geçiyor .

Plastik ambalajlar azalacak

Şirketler fazladan ambalajı ortadan kaldırıyorlar. Birçok basılı dergi grubu, dergilerindeki plastik korumadan vazgeçiyor.

Son raporlara göre plastik konusunda herhangi bir aksiyon alınmaz ise 2040 yılına kadar okyanusa akan plastik miktarı 3 kat artabilir. Bu gidişle 2050’de denizlerde karşılaşacağımız şey balıktan çok plastik olacak.

Satın aldığınız ürünle işiniz bittiğinde şirketler ürünleri geri alacak

Eski Levi’s kotunuzu artık istemiyorsanız, şirket size 25 dolar ödeyerek kotunuzu geri alıyor , tamir edip ikinci el satışa çıkarıyor.Şirketler, döngüselliği iklim stratejilerinin bir parçası yapacak.

Şirketler iklim krizi ile mücadelede karbon ayak izi azaltma , yenilenebilir enerji geçişinin yanında döngüselliği de bu mücadelenin bir parçası olarak görmeye başlıyor. Sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 45'i ürünleri üretme , kullanma, araziyi yönetme şeklinden kaynaklanıyor. Döngüselliği hayatımıza kattığımız anda şirketlerin iklim üzerindeki etkileri çok büyük oranla azalıyor.

Yeni politikalar döngüsel ekonomiyi destekleyecek

Hükümetlerin döngüsel ekonominin büyümesini destekleyebilecek daha fazla yasa çıkarması muhtemeldir. Ülkemizde de olduğu gibi plastik poşetlerin ücretli satılması gibi örnekler çoğalacaktır.

Tasarımcıların , döngüsel ekonomi sistemindeki rolünün önemi fark edilecek.

Tasarımcılar döngüsel ekonomiye geçişte gerçekten önemli bir role sahipler. Adidas, çevre örgütü Parley for the Oceans ile iş birliğinde, geri dönüştürülmüş okyanus plastiğini kullanarak 2019’da 11 milyon çift ayakkabı üretmişti. Markanın, dünyanın ilk tamamem geri dönüştürülebilir koşu ayakkabısını ise bu sene başında piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bugün geliştirse de geliştirmese de büyümek zorunda olan ekonomilere sahibiz. İhtiyacımız olan şey ise , bizi geliştirecek olan ekonomiler.


Kıvılvım Kocabıyık

KAGİDER Üyesi

157 views

Recent Posts

See All

W20 Declaration of Support for Afghan Women and Girls

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

Comments


Commenting has been turned off.
Yazı: Blog2 Post
bottom of page