top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

KAGİDER Üyesi Meral Varuy Yazdı: Yılın KAGİDER Yeşil İş Ödülleri

Mayıs ayında KAGİDER’de ilk ilk kez verilecek, KAGİDER Yeşil İş Ödülü için tarihler tespit edildi,kriterler belirlendi, seçim komiteleri ayarlandı, ve ilk duyurular çıktı, çalışmalar başladı.. Örneğimiz yola çıkışımız senelerdir başarıyla düzenlenen KAGİDER’in Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü oldu. Heyecanla başvuruları bekler olduk. Aşağıda paylaştığım ilk duyurumuz ile süreç başladı.


KAGİDER YEŞİL İŞ Ödül’ünün amacı, kadınların ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerini proaktif olarak ele alıp yöneterek önemli etkiler yaratmış girişimlerini öne çıkarmak ve geniş kitleler ile paylaşmak; bu girişimcilerin rol model olmasını sağlayarak toplumda değişimi teşvik etmek ve sürdürülebilir iş modellerine geçişi hızlandırmaktır.


Ödüle “Yeşil İş modellerine” dönüşüm sağlamış tüzel kişiliğe sahip, şirkette hisse sahibi ve şirketin yönetimde aktif olan tüm kadın girişimciler başvurabilir. (Kadın Kooperatifleri de başvurabilir ve ödül kooperatifi temsilen başkanına verilir)KAGİDER Başkanı Emine Erdem bu yeni ödülün arka planını, “Dünyamızdaki küresel ısınma, çevre kirliliği, su kaynaklarının tükenmesi gibi sorunlar geri dönüşü olmayacak noktaya gelmeden, hepimiz önlemleri acil olarak hayata geçirmeli, iş yapış ve üretim şekillerimizi yeşil iş modellerine uygun şekilde dönüştürmeliyiz. Pandemi süreci de gösterdi ki ekonomik büyüme ve endüstriyelleşme, doğanın tahribatı pahasına değil, doğayı koruyarak mümkün ve ancak bu yolla sürdürülebilir. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Yeşil İş Ödülü ile birlikte bu alanda rol model olan kadın girişimcileri onurlandırmak ve yeşil iş modellerinin her geçen gün yaygınlaşması için ilham vermek istiyoruz” diyerek anlattı.


16 Mayıs son başvuru tarihi idi, ondan sonra her şey çok daha heyecanlı ve hızlı geçti. Başvurular da bildiğimiz bir çok yeşil girişimcinin dışında, hiç bilmediğimiz, farklı, umut veren girişimci örneklerini görmek çok mutlu etti.


İlk 10 a girenlerin listesi belli olduktantan sonra, birinciyi seçmekte zorlanan komite, çok güzel bir kararla iki genç, girişimci kadınımızdan birini yılın başarılı yeşil girişimcisi seçti, diğerini de yılın yeşil girişimci mansiyon ödülü sahibi olarak değerlendirdi.


Kadın girişimcilerin ilgisiyle karşılanan KAGİDER Yeşil İş Ödülü için yapılan başvuruları değerlendiren Seçim Komitesi ise Emine Erdem, Meltem Kurtsan, Elif Ergu, Barış Doğru, Uygar Özesmi, Aysun Sayın, Canan Ercan Çelik'ten oluştu.


Seçim komitesinin değerlendirmesi sonucu; KAGİDER Yeşil İş Ödülü’nü kazanan; %100 geri dönüşümlü ürünlerden yüksek performanslı plastik hammadde üreten Burpol şirketinin kurucusu, girişimci İlkay Yıldırım oldu.


KAGİDER'den yapılan açıklamaya göre, Yeşil İş Mansiyon Ödülü de Biyotasarım şirketi Gözen Institute kurucusu Ece Gözen Akın'a verildi.
KAGİDER Başkanı Emine Erdem, "Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz KAGİDER Yeşil İş Ödülü organizasyonunun kadın girişimcilerden gördüğü ilgiden memnuniyet duyduk" dedi ve ekledi""Güzel ve güçlü bir geleneği başlattığımızı düşünüyorum. Bu ödülü verirken girişimin çevre ve toplum üzerindeki etkileriyle ilgili süreçlere ek olarak, bölgedeki ilişkilerini ve finansal performanslarını da göz önüne aldık. "Özellikle de yarattığı toplumsal fayda üzerinde durduk. Yapılan başvuruların hemen hepsi bu kriterlerde yüksek performans gösteriyordu. Bu durum bizi çok mutlu etti. Zor bir seçim oldu. "Ödülü kazanan İlkay Yıldırım'ın ve Mansiyon kazanan Ece Gözen Akın'ın girişimciler ve girişimci adayları için güçlü birer rol modeli olacaklarına inanıyorum. İkisini de kutluyorum. "Bu dönemde kadın girişimcilerin her türlü teşvike ve motivasyona ihtiyaçları var. KAGİDER kadın girişimciliğini desteklemek ve yaygınlaştırmak yönünde çalışmalarına devam edecek."KAGİDER Yeşil İş Ödülü kadınların ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerini proaktif olarak ele alıp yöneterek önemli etkiler yaratmış girişimlerini öne çıkartıp geniş kitlelere tanıtmak, bu girişimcilerin rol model olmasını sağlayarak toplumda değişimi teşvik etmek ve sürdürülebilir iş modellerine geçişi hızlandırmak amacıyla düzenleniyor. Yeşil iş modellerine dönüşüm sağlamış, tüzel kişiliğe sahip, şirkette hisse sahibi ve şirketin yönetimde aktif olarak görev yapan tüm kadın girişimciler ve kadın kooperatifleri KAGİDER Yeşil İş Ödülü için başvurabiliyor.


Bize gelecek için çok umut olan yeşil girişimcilerimiz, çok da iyi örnekler oluşturacak.

Seneye yeni yeşil girişimcilere ulaşmak dileğiyle..


KAGİDER Üyesi

Meral Varuy

46 views

Recent Posts

See All

W20 Declaration of Support for Afghan Women and Girls

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

Comments


Commenting has been turned off.
Yazı: Blog2 Post
bottom of page