top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

KAGİDER Üyesi Nurten Ergün Yazdı: Su ve Tekstil

Updated: Mar 10, 2021


Dünya su kaynakları , artan nüfus ve küresel ısınmaya bağlı olarak hızla tükenmektedir. Çok uzun olmayan bir geçmişe kadar Türkiye su kaynakları açısından zengin bir ülke olarak adlandırılırken, suyun yanlış ve bilinçsiz kullanımı, küresel iklim değişimleri ile su kirliliğinin yeterince önemsenmemesi nedeniyle bizleri hızla su fakiri ülkeler ligine doğru taşımaktadır.Suyun doğru yönetilememesi ve geri dönüştürülmemesi çok değil belki 10-15 yıl gibi bir süre içerisinde yaşamımızı olumsuz olarak etkileyebilecek ve çok çok önemli değişimler geçirmemize neden olabilecektir. Bu yüzden hükümetlere ve yerel yönetimlere bağlı kalınmaksızın kısa, orta ve uzun vadeli “Milli Su Politikamızın” belirlenmesi , Stratejik ve yaşamsal değerinin doktrinlere bağlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda toplumun bir bireyinden tümüne kadar bu doktrinlerin yaşamlarına adapte edilmesi konusunda ciddi ve sabırlı çalışmaların hemen vakit kaybetmeden başlatılması gerekmektedir.


Kaynak: WWF

Sanayileşmek ve gelişmek elbette çok güzeldir ve insanların refahı ile doğrudan ilişkilidir. Fakat Su’ya ragmen olmamalıdır. Su en önemli zenginliğimiz ve yaşam kaynağımızdır. Su olmazsa diğer faktörlerin hiçbir yaşamsal değeri olmayacaktır. Ülkemizde meydana gelen hızlı çölleşme, Su kaynaklarımızın yok olması, orman yangınları üzerimizde tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Bu güzel ülkemizin dışında gidebileceğimiz bir yer yada yaşamımızı sürdürebileceğimiz başka bir alanımız yok, olmayacakta!!! Bu yüzden suyu kullanırken ve yönetirken bir değil bir çok kez düşünerek tüketimine karar vermeliyiz.


Tekstil’de gerek Dijital gerekse Geleneksel üretimde kullanılan suyun ve kimyasalların kimi uygulamalarda sıfıra kadar indirgenmesi ve pek çok uygulamada da %90’lara varan ölçüde tasarrufun sağlanması :


Bu konuda dünyada Tekstil yüzeyleri üzerinde ilk Atmosferik Plazma Teknolojisinin kullanılabileceğini öngörerek 2016 yılında yapmış olduğumuz yatırımımızla hem AR-GE hem de ÜR-GE alanlarında hedefe ulaşmış bulunuyoruz.Konu ile ilgili 2019 yılı Kasım ayında düzenlemiş olduğumuz “1. International Water Intelligence” Suyun akıllı yönetimini irdeleyen ve Susuz Tekstil üretimini ispatlayan konferansımızda Alanlarında liderliğe koşan 11 Avrupa firması ile 150’nin üzerinde Tekstil Sektörümüzün değerli katılımcılarıyla interaktif bir birlikteliğimiz oldu. Kumaş boyama ve baskı konusunda Suyun geri kazanımı ve kullanımının sıfıra yakın değerlere indirgenmesi amaçlı düzenlemiş olduğumuz bu konferansımız hem ülkemizde hem de Avrupa’da oldukça büyük ses getirmiş ve önemli geri dönüşler almıştır.


Tekstil’de Su Yönetimi ve Efektif kullanımı :


Dünya’da Tarım sektörü dışında en çok su tüketiminin ve kirliliğinin gerçekleştiği sektörlerin ön sıralarında Tekstil Sektörü’nün yer aldığını artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Tekstil sektörünün bu kaderinin değiştirilmesi adına 2019 yılında atılan çok önemli bir adımı paylaşmanın sevincini yaşıyoruz. Dünya moda sektöründe geleneksel üretimi bir kenara koyup Kumaşa Baskı prosesinde Su tüketimini minimum seviyelere çeken , Geleneksel Rotasyon Makinesinin yerini alan ve Pigment Boyar Madde ile çalışan ilk “Single Pass Dijital Baskı Makinesi”nin Dünya’da ve ülkemizde firmamız aracılığıyla kurulmuş olmasıdır.


Pandemi sürecinde Avrupalı Markalar Çin ve uzak doğu ile yaptıkları ticareti durdurarak, Türk Tekstil sektörünün kapılarını tekrar çalmaya başlamışlardır. Üretim kalitesi bilinen ve rekabetçi fiyatları nedeniyle tercih edilen Tekstil üreticilerimiz, bu dönemde en yeni teknolojilere yatırım yaparken bir yandan da bu yatırımlarının doğa dostu olmasını fazlasıyla önemsiyor. Bu konuda özellikle Pandemi döneminde Susuz üretim teknolojilerine yatırım yapan firmalarımız Susuz üretime çare Pigment Boyalarımızın kalitesiyle neredeyse reaktif boya canlılığında sonuçlar almaya başladılar. BTC Susuz üretimi destekleyen AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarına aralıksız olarak devam ettirmektedir. Su en değerli kaynağımızdır. Ve bunun bilinciyle güvenle yaşa mottosuyla guvenleyasa.com web sayfamız çok yakında sizlerle buluşacak olup, insan sağlığının ve doğaya saygının ön planda tutulduğu çözümler ve yazılar sizlerle buluşacaktır.


136 views

Recent Posts

See All

W20 Declaration of Support for Afghan Women and Girls

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
Yazı: Blog2 Post
bottom of page