top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

KAGİDER Başkanı Emine Erdem: Kadınların Mücadeleci Ruhu Girişimciliğe Çok Yatkın

Updated: Feb 24, 2021

Hem mesleki kariyeri hem girişimciliği hem de sivil toplum çalışmalarıyla mücadelenin hakkını veren isimlerden Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Emine Erdem, blog’umuzun konuğu oldu.

Hukuk eğitiminin ardından çok uluslu şirketlerin yönetim yapısı üzerine işletme yüksek lisansı yapan Erdem, 1990’dan 2017’ye kadar Türk Hava Yolları’nda müşavir avukat olarak çalışıp emekli oldu. Bu arada durmadı, eşinin kurduğu aile şirketinin (Erdem Holding) bir parçası oldu ve hâlâ da burada hukuk danışmanlığı yapıyor.

Öğrencilik yılları bittiğinde aklına düşen “Sivil toplum kuruluşlarında var olmam gerekir” fikri de bir yandan içinde kök saldı. 1988’de uluslararası bir sivil toplum kuruluşunun kurucu üyeliğini ve sonrasında sırasıyla Türkiye başkanlığı ve Avrupa başkan yardımcılığını yaptı. KADER’in yönetim kurulunda görev aldı. KAGİDER’deki başkanlık görevinden önce yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Erdem, “Sivil toplum kuruluşları çok önemli, devletin yapısıyla toplumun ihtiyaçları arasında bir köprü. Sivil toplum ne kadar güçlü olursa, kadın-erkek eşitliği de o kadar dengede gider, diye düşünüyordum. Şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’de kadın sivil toplumunun gücü kesinlikle yadsınamaz. ‘Biz’ olmamız gerektiğini, ‘bizden kuvvet doğacağını’ çok iyi biliyoruz artık” diyor.

Biz de Emine Erdem ile çalışma hayatında kadınların yerini, toplumsal cinsiyet eşitliğini, girişimcilik ruhunu ve daha pek çok şeyi konuştuk…

Yazının devamı için: https://bit.ly/39rnmsa
109 views

Recent Posts

See All

W20 Declaration of Support for Afghan Women and Girls

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

Yazı: Blog2 Post
bottom of page