top of page
Search
  • Writer's pictureKAGİDER

#TarımdaKadın Hatice Aktürk

Balat (Milet) /Aydın doğumlu, uzun yıllar büyük şehirlerde yaşadı, büyük firmalarda pazarlamacılık yaptı, dünyanın pek çok ülkesine iş gereği seyahat etti ve tüm her şeyi geride bırakarak Muğla’ ya yerleşti ve zeytin dostu olarak yaşamını sürdürmektedir. ORGANİK içimlik zeytinyağı ATA AĞAÇ marka sahibi.

Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 2004 yılında mezun olduktan sonra dil eğitimi için bir yıl İngiltere’ de bulundu. Dil eğitimini tamamlayıp yurda döndüğünde Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluklar Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Yüksek Lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans eğitimi sırasında Avrupa Birliği Derneğinde çalışmaya başladı ve Avrupa Birliği Projeleri yürüttü. 30 bin Euro bütçeli Gençlik Projesi hibesi kazandı ve proje liderliği yaptı. Ardından memleketi Aydın’a dönüp 1 sene boyunca Zeytin Fabrikasında yönetici asistanlığı yaptı. 2007 yılında tekstil sektöründe çalışmaya başladı. Yurtdışı pazarından sorumlu satış temsilcisi olarak yaklaşık 10 yıl boyunca kariyerini bu yönde geliştirdi. Bu süreçte İspanya, Yunanistan, Portekiz, Belçika, Hollanda, Almanya, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde bulunan büyük hazır giyim markalarına tekstil ürünü sattı. İş gereği sürekli yurtdışı seyahatinde bulundu, bir gün artık daha fazla bu sektörde olmak istemediğini fark edip istifa etti ve memleketine geri döndü.


Kasım 2016’ da evlendi. Evlendikten sonra eşi birlikte Milet (Miletos) Harabeleri ile Kıyıkışlacık (Iasos) arasındaki bölgede bulunan tarihe tanıklık etmiş çok eski zeytin ağaçları dikkatlerini çekti ve o yörede Milas İlçesi sınırları içerisinde bir zeytinlik edindi. Bu zeytinlik içerisinde yaşları tahmini 100 ile 3500 arasında olan zeytin ağaçları bulunmaktadır. Bu ağaçlardan bir tanesi de ATA AĞAÇ’ tır. Toprak yüzeyindeki çevresi yaklaşık 12,5 metre ve çapı yaklaşık olarak 4 metredir. Bilimsel yöntemlerle yaşı 3000-3200 yıl olarak tespit edilmiş ve yaşı ile ilgili bilimsel makale uluslararası bir dergide yayımlanmıştır. Tarihin tanığı Ata Ağaç’ ın uyandırdığı heyecan ve Milet harabeleri ile Iasos Antik Kenti arasında bulunan tarihin tanıklarını gün yüzüne çıkarmak ve hak ettikleri değere ulaşmalarını sağlamak için sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmişlerdir. Bu projelerin bir parçası olarak ATA AĞAÇ markası doğmuş.


Ailesinin uğraşlarından birisi olan zeytincilik geleneksel yöntemler kullanılarak nesillerdir devam etmektedir Fakat zeytincilik yaparken ailesinin kullandığı geleneksel yöntemlerin (zeytin yetiştirme, toplama, sıkma, zeytinyağı saklama, tüketme) artık günümüzde geçerliliğini yitirdiğini ve zeytincilikten verilen emek karşılığında yeterli gelir elde edemediklerini gözlemleyen Hatice Aktürk, Zeytincilikte Ülkemizde ve Dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye başlamış ve kendisine ait olan zeytinlikte 3 yıl boyunca deneme uygulamaları yapmış. Zeytinin yetiştirilmesinden depolama koşullarına kadar olan tüm aşamalardaki iyileştirmelerle çok yüksek kalitede zeytinyağı elde edilebileceğini tecrübe etmiş. Ayrıca, yıllarca tekstil sektöründe pazarlama konusunda edindiği tecrübeleri de kullanarak bu konuda iş modeli geliştirmeye başlamış. Elde edilen yüksek kalitedeki zeytinyağını gastronomlara ve sağlıklı yaşamı hedefleyen sosyal medya fenomenlerine göndermeye başlamış, gelen olumlu geri dönüş ve talepler doğrultusunda elde edilen ürünleri ticarileştirmeye karar vermiş.


Sağlıklı yaşamın son derece önem kazandığı bu günlerde tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir ürüne ulaşma hassasiyeti dikkate alındığında üretimden pazarlamaya kadar tüketicilerin ihtiyacına cevap verebileceğine inanarak faaliyetlerini zeytinyağı sektöründe sürdürme kararı vermiş.


Temel olarak Organik Tarımsal Üretim ve Pazarlama faaliyetleri yürütüyorlar.. Zeytin üreticiliği ile başlayan süreçte yüksek kalitede zeytinyağı üretimi gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra katma değeri yüksek zeytinyağı ürünleri, sıfır atık zeytinyağı üretim yöntemi, zeytinyağı temelli yenilikçi kozmetik ürünleri konularında Ar-Ge faaliyetleri yürütmektedir.

108 views

Recent Posts

See All

W20 Declaration of Support for Afghan Women and Girls

We, the Women20 (W20), express deep concern over recent events in Afghanistan that infringe upon the basic human rights of the Afghan people, especially Afghan women and girls. We call upon G20 leader

Comments


Commenting has been turned off.
Yazı: Blog2 Post
bottom of page